Bestseller
DAWID, Michał Anioł, Parastone, wysokość 27 cm
DAWID, Michał Anioł, Parastone, wysokość 27 cm
DAWID, Michał Anioł, Parastone, wysokość 27 cm
DAWID, Michał Anioł, Parastone, wysokość 27 cm
DAWID, Michał Anioł, Parastone, wysokość 27 cm
DAWID, Michał Anioł, Parastone, wysokość 27 cm
DAWID, Michał Anioł, Parastone, wysokość 27 cm
DAWID, Michał Anioł, Parastone, wysokość 27 cm

DAWID, Michał Anioł, Parastone, wysokość 27 cm

Zachwycająca figurka Dawida. Replika gigantycznego, bo blisko 5 metrowego, posągu Dawida, dłuta Michała Anioła z początku XVI wieku.

Replika wspaniałego posągu biblijnego Dawida. Jedno z najsłynniejszych dzieł renesansu, stworzone przez wybitnego twórcę – Michała Anioła.

 

Michał Anioł niedługo po ukończeniu innego znakomitego dzieła, Piety Watykańskiej, co miało miejsce w 1500 roku, powrócił do swojej ukochanej Florencji, gdzie otrzymał propozycję wykorzystania marmurowego bloku, pierwotnie powierzonego Agostinowi di Duccio, pracującego nad nim już w roku 1464. Ogromny kawał marmuru przeznaczony był na stworzenie figury, którą ustawiono by przed Akademią we Florencji. Naczelnik Republiki Florenckiej, Piotr Soderini, pierwotnie planował oddać blok w ręce Leonardo da Vinci, ten nie był nim jednak zainteresowany. Ostatecznie, otrzymał go Michał Anioł, który poprosił opiekunów katedry we Florencji o możliwość zmierzenia się z tak ogromnym złomem marmuru. Blok był imponującej wielkości, bo mierzył 9 łokci, czyli blisko 5 metrów.

 

Warto wspomnieć, że bryła marmuru była częściowo uszkodzona, tzn. pracował nad nią wcześniej również inny mistrz, Simone de Fiesole, jak donosi Giorgio Vasari, długoletni przyjaciel i uczeń Michała Anioła. Fiesole rozpoczął prace zmierzające do powstania olbrzymiej postaci, ale niefortunnie wykuł między nogami duży otwór i przerwał wykuwanie, będąc przekonanym, że nic więcej nie da się zrobić. Naczelnik Soderini sądząc, że głaz jest już całkowicie bezużyteczny, przekazał go Michałowi Aniołowi, twierdząc, że każda rzecz jaką z niego zrobi będzie lepsza niż to czym jest teraz.

 

Michał Anioł, zgodnie z danymi jakie zachowały się we florenckiej Akademii, rozpoczął prace nad Dawidem w dniu 16 lipca 1501 roku. Olbrzymiej wielkości rzeźba (434 cm wysokości) została ukończona w bardzo krótkim czasie, bo już w 1504 roku.  Tworząc posąg Michał Anioł wielokrotnie spotykał się z krytyką, stąd starał się pracować w samotności. Podczas wykończania rzeźby Dawida zobaczył naczelnik Soderini. Posąg bardzo się mu spodobał, ale miał pewne zastrzeżenia do nosa. Uważał, że jest za gruby. Michał Anioł posłusznie wszedł na rusztowanie i trzymając w lewej ręce zarówno dłuto, jak i garść marmurowych okruchów, udał, że dokonuje poprawek, wysypując okruchy z dłoni, faktycznie nie robiąc nic. Naczelnik po takiej „poprawce” powiedział, cytując za Giorgio Vasarim: „O, teraz jest lepiej, teraz dałeś mu więcej życia”. I tak oto arcydzieło zostało ukończone. Michał Anioł otrzymał za niego 400 talarów. W podziękowaniu za zaszczyty jakie go spotkały, Michał Anioł wykonał dla Soderiniego przepiękny posąg Dawida z brązu.

 

Tuż po ukończeniu rzeźba Dawida stanęła przed pałacem Signorii (Palazzo Vecchio), czyli przed siedzibą Rady Miasta. W 1527 roku posąg został uszkodzony, odłamano mu ramię, które zostało naprawione dopiero w 1543 roku. Obecnie przed Pałacem stoi kopia (dokładnie od 1873 roku), a oryginał został umieszczony w specjalnej Trybunie Dawida w Akademii (Galleria dell’ Accademia).

 

Przedstawiona ręcznie wykonana replika, to wyjątkowy przedmiot, który zachwyci każdego wrażliwego na piękno odbiorcę. Została stworzona w holenderskiej manufakturze Parastone, z wysokogatunkowej żywicy epoksydowej, bardzo trwałej na uszkodzenia. Autentyczność wyrobu potwierdza załączony certyfikat firmy Parastone wraz z krótką informacją na temat artysty i oryginalnego posągu.

 

Gorąco zapraszamy na nasz blog, gdzie można przeczytać więcej o Michale Aniele i jego dziełach...

 

Wysokość: 27 cm

Waga: 627 g

Kształt podstawy: prostopadłościan o wymiarach 8 x 6 X 1,5 cm

Produkt fabrycznie nowy, wolny od wad, objęty gwarancją producenta.

Wysokość:27 cm
Waga:627 g
Kolor:biały

Aby dodać opinie musisz być zalogowany.

Produkt nie posiada opinii.

Produkt jest niedostępny

Cena: 150,00 PLN
netto: 121.95 PLN

Termin wysyłki: 1-2 dni
Dostępność:

Powiązane

Zobacz też...

Bestseller
POCAŁUNEK, Gustav Klimt, Parastone, wysokość 19 cm
239 PLN

Elektryzująca para kochanków ze słynnego obrazu Gustava Klimta - Pocałunek. Ręcznie wykonana trójwymiarowa figurka stworzona przez holenderską manufakturę Parastone.

Bestseller
PORTRET ADELI BLOCH, Gustav Klimt, Parastone, wysokość 25 cm
335 PLN

Ozdobiona ręcznie przestrzenna figurka Adeli Bloch - Brauer, postaci z portretu Gustawa Klimta.

PŁONĄCA ŻYRAFA, Salvador Dali, Parastone, wysokość 19 cm
195 PLN

Przestrzenna figurka kobiety z obrazu Salvadora Dali "Płonąca żyrafa". Ręcznie malowana postać, idealne odwzorowanie wizji sennej Dalego. Produkt holenderskiej manufaktury Parastone.

Promocja
POCAŁUNEK, Gustav Klimt, Parastone, wysokość 30 cm
375 PLN

Najsłynniejsza para kochanków pochodząca z obrazu Gustava Klimta.

Body Talk Men, akt męski, Parastone, wysokość 15 cm
249 PLN

Figurka przedstawiająca akt mężczyzny. Kolekcja Body Talk holenderskiej manufaktury Parastone. Wysokość 15 cm.

NADZIEJA II, Gustav Klimt, Parastone, wysokość 24 cm
215 PLN

Nadzieja II - arcydzieło mistrza wiedeńskiej secesji, Gustava Klimta, w formie przestrzennej figurki.

WAZON POCAŁUNEK, Gustav Klimt, Parastone, wys. 23 cm, śr. 10 cm
189 PLN

Para kochanków ze słynnego obrazu Gustava Klimta - Pocałunek, uwieczniona na wazonie wykonanym z ceramiki szkliwionej. Wysokość 23 cm. Średnica 10 cm. Kształt - owal. Dzieło holenderskiej manufaktury Parastone.

Bestseller
KUSZENIE ŚW. ANTONIEGO, Salvador Dali, Parastone, wysokość 24 cm
210 PLN

Wykonana z niezwykłą precyzją trójwymiarowa figurka długonogiego słonia z obrazu Salvadora Dali "Kuszenie św. Antoniego". Produkt ręcznie malowany w holenderskiej pracowni Parastone.